Filids – tak w Irlandii określano przed wiekami poetów, wróżbitów, uczonych – krótko mówiąc elitę intelektualną i artystyczną Zielonej Wyspy. Filids to także nazwa zespołu, który powstał w Łodzi w 2002 roku z zamiarem kultywowania muzyki celtyckiej, głównie oczywiście irlandzkiej, ale również szkockiej i kontynentalnej. Z takim właśnie repertuarem łódzcy filidowie wystąpili w Nowy Rok w Kaplicy w Parafii św. Ojca Pio w Kalonce. Zabrzmiały różnorodne opracowania tańców i nastrojowych ballad, a całość rozpoczęło krótkie kolędowanie – kilka irlandzkich carols oraz polska kolęda Przybieżeli do Betlejem, odśpiewana wspólnie z publicznością.

Zespół już po raz drugi gościł w Kalonce i wystąpił w następującym składzie: Magdalena Krajewska-Sochala – tin whistles (flety), Dorota Szyszkowska Janiak – harfa celtycka, Michał Makulski – irish buton box (akordeon, a w zasadzie akordeonik), electric piano oraz Arkadiusz Rubajczyk bodhran (bęben),śpiew i … taniec. Tak, tak były bowiem także posylwestrowe pląsy przed ołtarzem, przede wszystkim jednak  szlachetna i dobra zabawa, żywiołowe rytmy, chwile refleksji oraz improwizacyjne popisy instrumentalne. Nowy Rok zaczął się więc w Kalonce jak zwykle koncertowo.

Zdjecie z koncertu do obejrzenia w naszej galerii http://www.parafiakalonka.pl/pl/galeria?id=5